Küçük Kara Balık Pdf indir

Küçük Kara Balık Pdf

Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan, küçük bir balığın özgürlük mücadelesi
Küçük Kara Balık, yaşadığı derede her gün aynı şeyleri yapmaktan, aynı sularda yüzüp durmaktan çok sıkılmıştır. Derenin ötesini görebilmeyi ve orada bulabileceği başka dünyaları hayal edip durur.
Ancak düşlerini gerçekleştirebilmesi için önünde aşması gereken türlü baskı ve engeller vardır. Yine de tek isteği; derenin sonunu bulmak, farklı yaşamlar keşfetmek ve sınırı olmayan sularda özgürce yüzebilmektir.
Samed Behrengi’nin ölümsüz eseri Küçük Kara Balık; dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ışık tutmaya, özgürlük, adalet ve eşitliğin değerini anlatmaya devam ediyor.

Arka Kapak Bilgisi

Bir derenin içinde yaşayan mini mini bir balık varmış. Küçük Kara Balık derlermiş ona… Herkesten farkı, çok mu çok meraklı olmasıymış. Yaşadığı dere nerde biter, onun bittiği yerde ne başlar, öğrenmek istemiş. Çevresindeki balıklar karşı çıkmışlar. Çünkü bütün dünyaları o dereymiş sadece.
Küçük Kara Balık’ın içindeki öğrenme isteği galip gelmiş. Korktuğu, üzüldüğü, kendini yalnız hissettiği zamanlar olmuş… Ama yılmamış. Gerçeği öğrenmiş… Dünya, yalnızca tanıdığı balıklardan, yaşadığı yerden oluşmuyormuş. Başka canlılar, başka hayatlar, başka güzellikler de varmış.

“Mantar olarak doğmadım anasız babasız, ama mantar gibi büyüdüm. Fakat mantar gibi kolay çökmedim. Nerede nem varsa emdim, bana su veren olmadı. Ben büyüdüm… İğde ağacı misali; eğri büğrü ve az suyla yetinerek. Ve Azerbaycan köylerinin öğretmeni oldum.” Samed Behrengi Küçük Kara Balık,  -Yeter artık yahu! Bütün balıkları rezil ettin, diye bağırdı. Kara Balık, ağlamayı kesen minik balığa, -Ben balıkçılı öldürüp tüm balıkları huzura kavuşturmak istiyorum. Ama daha fazla rezillik çıkarmaman için önce seni kurtarmam lazım, dedi. Minik balık,  -Sen kendin ölüyorsun zaten, balıkçılı nasıl öldüreceksin, diye sordu.

Yaşadığı sularda, açık denizlerin hayalini kuran ve ne olursa olsun düşlerini gerçekleştirmek için yola çıkan küçük bir balığın, büyük öyküsünü anlatıyor bu kitap. Küçük Kara Balık unutulmaz yolculuğunda öğrendikleri ve cesareti sayesinde, düşlediği dünyaya ulaşırken, tüm çocukların da kahramanı oluyor.

İranlı yazar Samed Behrengi’nin bu ölümsüz eseri dünyanın pek çok ülkesinde hala büyük küçük herkesin başucu kitabı olmaya devam ediyor.

Yazar: admin

1 thought on “Küçük Kara Balık Pdf indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir