Güneşi Uyandıralım Pdf indir

Güneşi Uyandıralım Pdf

Jose Mauro De Vasconcelos Güneşi Uyandıralım

Şeker Portakalı ile aklımıza kazınan Zezé Güneşi Uyandıralım ile tekrar karşımıza çıkıyor. Zezé artık 11 yaşındadır ve zengin bir aileye evlatlık verilmiştir. Bir gün yatarken bir ses duyar. Bu bir cururu kurbağasıdır. Ona yardım edeceğini söyler ve Zezé’nin kalbinin olduğu yere yerleşir.

Zezé okula gidemeyecek kadar hastadır. Zatüre olmuştur. Bir hafta sonra iyileşir ve okula geri döner. Artık kalbinin yerini dolduran kurbağası Adam’a her yeri gösterebilecektir. Okula dönüşünü Peder Fayolle büyük bir sevinçle karşılamıştır. Zezé Peder fayolle’ye kalbindeki kurbağası hakkındakileri anlatır. Eve geldiğinde piyona çalması gerekmektedir. Piyanosunun ismi Joãnzinho’dur.

Hafta sonu geldiğinde Zezé sinemaya gitmek için evden ayrılır. Gitmesi gereken film yerine A Bedtime Story adlı diğer filme girer. Bu filmdeki başrol Maurice Chevalier’in babası olmasına karar verir. Artık Zezé’nin düşsel bir babası olmuştur. Maurice film çalışmalarından dolayı onu sık sık ziyaret edememektedir. Zezé onun da Portekizli Manuek Valadares gibi ölmesinden korkmaktadır. Ama Maurice artık Zezé’nin ona ihtiyacı olmayacağı güne kadar onunla kalacaktır.

Zezé’nin okulunda öğrenciler sıcak günlerde bile üniformayı çenelerine kadar iliklenmiş olarak giymek zorundadırlar. Ama Zezé bu şekilde giymek istememektedir. Artık gömleğinin yakasını açarak giymektedir ki okul müdürü onu yakalar. Zezé yine de fırsat buldukça o şekilde giymektedir. Bu yüzden başı belaya girer. Ama öğretmenler yaptıkları toplantıda Zezé’yi haklı bulurlar. Üniformaların da değiştirilmesine karar verilir.

Zezé’nin babası ameliyat olmak zorundadır. Bu sırada Zezé okul yurdunda kalmak zorundadır. Ama bu onun için bir tatil gibi olmuştur çünkü bu sürede istediğini yapabilmiştir.

Zezé babasının söylediği bir laftan dolayı alınmıştır. Ağlama krizlerine girmektedir. Onun yaşındaki bir çocuk için bu çok büyük bir acıdır. Eve gitmek istememektedir. Ama okuldaki bir Peder’in ona kızmasıyla eve dönmüştür. Ama babasıyla arasına bir soğukluk girmiştir.

Zezé ve ailesi yeni bir eve taşınır. Şeytan yine Zezé’nin kulağına fısıldamaktadır. Zezé komşularının bahçesinden gizlice meyve toplamaktadır ve gözünü yeni yetişmekte olan bir papayaya dikmiştir. Komşu kadın her gün papayayı kontrol etmektedir. Ama Zezé onu gizlice koparmayı başarır ve yer.

Eski Zezé geri dönmüştür. Sürekli yeni bir yaramazlık peşindedir. Yeni merakı akşamları Manuel Machado’nın ormanlarına girmektir. Eğlence için acılı bir ruh gibi davranmaya karar verir. Ormanda çıkardığı sesler büyük yankı toplar. Herkes bu olayı konuşuyordur. Bir gün aşçıları Dadada onu yakalar bu oyuna son vermek zorunda kalır.

Zezé eskisi gibi değildir. Artık Maurice de onun ziyaretine pek gelmemektedir. Ve kurbağası Adam da gitme çalışmaları yapmaktadır. Çünkü Zezé’nin artık onsuz yapabileceğini ve yüreğindeki umut güneşini tek başına uyandırabileceğini anlamıştır. Sonuçta Zezé büyümüştür. Ve aşk gibi yeni duygular da keşfetmişti.

Şeker Portakalı’nı sevenlerin aynı tadı alamasa da severek okuyacağı bir kitaptı Güneşi Uyandıralım. Zezé büyümüştü ama o hüzünlü çocuk aynıydı. Yalnızlık hissi ve sevgiye açlık bir gölge gibi peşindeydi onun. Tabi ki yine yaramazdı. Ve onunla tekrar karşılaşmak okurlar için eski bir dostla karşılaşmak gibiydi. Zezé’yi özlediyseniz bu kitaba bir şans vermelisiniz.

Yazar: Sultan Sarıal (yazarokur.com)

Yazar: admin

4 thoughts on “Güneşi Uyandıralım Pdf indir

  Pınar yılmaz

  (3 Şubat 2017 - 23:21)

  Zeze’nin hikayesinde ikinci bölüm. Artık büyümüş, hayatın gerçekleriyle karşılaşmaya başlayan; ama yaramazlığından, masumiyetinden bir şey kaybetmemiş Zeze. Hayal dünyasında yarattığı, kurbağası ve arkadaşıyla birlikte yatılı okulda ve yeni evindeki hayatı. .Sade bir anlatımla birlikte genç adam Zeze’yi yine içimiz burkularak okuyoruz.

  Ahmet Şafak Yıldırım

  (4 Şubat 2017 - 01:14)

  Yazarda kitap kadar harika en sevdiğim yazarlar arasında. İlk kitabında çok duygulanıp ağlamıştım yaramaz bir çocuktu ama kalbi yumuşacıktı şimdi ise zamanla herşeyin farkına varan büyümüş ama hala gözleri yaşaran yumuşacık kalbi olan bi insan dönüşüyor okumanızı tavsiye ederim.

  Sevda Yılmaz

  (4 Şubat 2017 - 02:14)

  “Şeker Portakalı” ile çocukluk dönemini okuduğumuz Zeze’nin ergenlik çağındaki yaşamını okuyoruz bu kitapta. Şeker Portakalı’nda olan yaramazlıklar, komiklikler ve hayaller yine burada da var ama yine de küçük Zeze’yi özlüyor insan…

  […] “Şeker Portakalı”nın sevimli, küçük kahramanı “Zeze”, işte yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl, ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. Küçüklüğündeki küçük “Şeker Portakalı” yok, ama bu kez de yüreğinde sevgili kurbağa’sı var. Ama “Zeze”, yeni babasının iyi niyetine karşılık vermiyor. Evdeki biricik dostu, aşçı “Dadada”. Güneşi Uyandıralım Pdf indir […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir