Bir Darbenin Anatomisi Pdf indir

Yılmaz Ötuna bu kitabında 1876 askeri darbesini, Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ve ölümü olayını bütün detayları ile anatıyor. Bütün o dönemin şahitlerinin ifadelerini naklediyor. 1876 Darbesi, sonradan imparatorluk ve cuhmuriyet Türkiyesi’nde yapılan diğer askerî darbelere örnek oluşturduğu için çok önemlidir.

Kitapyurdu.com üzerindeki seçme okuyucu yorumları

Yorum-1

Osmanlının son dönemlerine ait önemli delegelere ulaşabileceğiniz, Sultan Abdulaziz”i de konu alan, fitne ve fesadın tavan yaptığı dönemi anlatan kaynak bir eser.. Osmanlıyı yıkmak için ellerinden gelen her türlü dalavereyi yapmışlar.. Yoksa Osmanlı gibi bir Millet, bir daha bu dünyaya hiç gelir mi? Atamızı,Ecdadımızı, Ülkemizi tehdit eden şu 3-5 çapulcu yüzünden ara hale geldik. Onların yokluğunu hepbirlikte arıyoruz.. Ruhları şaad olsun

Yorum-2

Arkadaşlar Sultan Abdülaziz Han darbesini birçok kitapta okudum, televizyonda birçok tarihçiden dinledim; ama hiçbiri rahmetli Yılmaz Öztuna gibi ayrıntılı bir şekilde anlatamıyor. Ben okurken sanki dvd de izliyor gibi kafamda çok net canlandı. Bu kadar muhteşem bir anlatım olamaz. Bu kitaptan sonra Yılmaz Öztuna’ nın en az 10 kitabını alıp okudum..

Yorum-3

Osmanlının son dönemlerine ait önemli delegelere ulaşabileceğiniz, Sultan Abdulaziz’i de konu alan, fitne ve fesadın tavan yaptığı dönemi anlatan kaynak bir eser..
Osmanlıyı yıkmak için ellerinden gelen her türlü dalavereyi yapmışlar.. Yoksa Osmanlı gibi bir Millet, bir daha bu dünyaya hiç gelir mi? Atamızı,Ecdadımızı, Ülkemizi tehdit eden şu 3-5 çapulcu yüzünden ara hale geldik. Onların yokluğunu hepbirlikte arıyoruz.. Ruhları şaad olsun.

Yorum-4

Resmi Tarihle Yılmaz Öztuna’nın haklı kavgasına şahit olacaksınız. Ve Abdülaziz’in ölümünün İntihar değil ‘de katledilme olduğunu göreceksiniz. Dönemin detaylı yaşantısına ineceksiniz. Marko paşa’dan Mithat Paşa’ya Zevkli soluksuz heyancanlı bir yolculuğu bu kitabda bulacaksınız. Tüm yaşamım boyunca okuduğum en iyi kitaplardan; Uslubu Tarihe vakıflığı; Türkiye’nin Tarihini yazmış bir kalemin bizlere hediyesi ; İlk Kez Masonlar Bu darbeyle Yahut dış mihraklar bu darbeyle ülke yönetiminin başlarını al aşağı ederek ülkeye müdaye etmişler. Bu darbelerin ülkeyi süreklediği felaketlere tanık olcaksınız.Darbelerde bugünlerde devam eden süreci daha iyi analiz edebileceksiniz.Bu Kitab’ın Tahlil ve analiz tekniğine hayran kalacaksınız. Hayalperestliğinde papucunun ne kadar pahalı olduğu. Demedi demeyin Yılmaz Öztuna Okuru yapabilir bu kitap sizleri. Beni yaptığı gibi.

Yorum-5

Bu kitap 1980’li yıllarda Hayat Dergisi’nde yazı dizisi olarak da yayınlanmıştı ki bende hepsi var. Rahatlıkla söyleyebilirim; Y.Öztuna bu kitapta özellikle sultan Abdülaziz’in suikaste kurban gittiği 1876 yılının siyasi ve iktisadi açıdan çok ayrıntılı bir analizini yapmış. Kitaba ismini veren darbenin usulü olan suikast bana göre hemen hemen tüm açılardan incelenmiş ve bu yapılırken, dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nun dahili ve harici siyasi koşulları ile iktisadi koşullarının o dönemin diğer dünya devletleri ile yer yer karşılaştırmaları da yapılmış. Kitabı okuduğunuzda sultan Abdülaziz’i çok daha yakından tanıyacağınızın yanısıra o dönemin dünyasını da tanıyacaksınız. Sürükleyici ve kolay anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış olması, bence kitabın bir başka olumlu özelliğidir. İlgilenenlere tavsiye ediyorum.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir