Bin Muhteşem Güneş Pdf indir

Khaled Hosseini – Bin Muhteşem Güneş Pdf

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistan’ın Khaled Hosseini’de yaşadığı gibi… Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısı’yla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden… Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar… Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem. Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla “beklenen” bir roman…

Bin Muhteşem Güneş İncelemesi (Yazarokur.com üzerinden alınmıştır)

Khaled Hosseini savaşın insan hayatını nasıl değiştirildiğini anlatan Uçurtma Avcısı ile bir anda adını tüm dünyaya duyurmuştu. Herkes ondan ikinci bir roman bekliyordu ve Bin Muhteşem Güneş ile yine büyük bir başarı elde etti.

Bin Muhteşem Güneş romanında Khaled Hosseini yine Afganistan’da yaşanan savaşın insanların hayatlarını nasıl mahvettiğini anlatıyor. Bunu yaparken de Meryem ve Leyla adındaki iki kadının hayatından kesitler sunuyor.

Meryem hayata şansız başlayan çocuklardan bir tanesidir. Evlilik dışı bir birlikteliğin ürünüdür ve bu yüzden hiç kimse onu istemez. Babası onu istemediği için annesi ile birlikte dışlanmış bir hayat yaşar. Meryem yaşadıkları acıya daha fazla dayanamaz ve babasının kapısına dayanır. Fakat babası onu kapı dışarı eder. Meryem eve döndüğünde ise onu daha kötü bir sürpriz beklemektedir. Annesi de artık bu acılara dayanamamış ve kendini öldürmüştür.

Bunun üzerine Meryem’in babası onu kabul etmek zorunda kalır fakat kurtulmak için de hemen planını yapar. Meryem’i hemen Raşit ile evlendirir. Zorla evlendiren Meryem’in çilesi de böylece devam eder.

Raşit önceleri Meryem’e iyi davranır fakat Meryem her seferinde çocuğunu düşürünce işler değişir. Raşit olmayan çocuğun suçunu Meryem’de bulur.

Leyla ise Meryem’in komşusudur ve yolları da bu şekilde kesişir. Afganistan’daki savaş nedeni ile Leyla iki abisini de kaybeder. Bunun üzerine aile daha fazla dayanamaz ve Afganistan’ı terk etme kararı alır. Fakat terk etmenin arifesinde bir bomba ile Leyla hem annesini hem de babasını kaybeder. Bunun üzerine Leyla komşuları ile kalmak zorunda kalır.

Leyla’ın kalbinde Tarık isminde bir çocuk vardır. Tek hayali onunla hayatına devam etmektir. Fakat Raşit’in gözü de bu genç kızdadır ve onu elde etmek için Tarık’ın öldüğünü Leyla’ya söyler ve onları birbirinden uzak tutar. Tarık’ın ölümü ile şok yaşayan Leyla kaderini kabul etmek zorunda kalır.

Raşit planının ikinci kısmını uygulamaya koyar ve nikahsız bir kadını evinde tutamayacağını söyleyerek zorla Leyla ile evlenir. Fakat bilmediği Leyla’nın Tarık’tan hamile olduğudur. Bu haberi öğrendiğinde ise onu kendi çocuğu zanneder. Leyla da daha fazla dışlanmamak için yalanına devam eder.

Meryem ile Leyla ilk başlarda sorun yaşasalar da zamanla anne kız gibi olurlar. Meryem olmayan evlat eksikliğini Leyla ile giderir ve ona zor hayatında yardımcı olur. Leyla’nın önce bir kızı, daha sonrada Raşit’ten bir oğlu olur.

Yıllar sonra Tarık ile Leyla’nın yolları kesişir. Gerçeği öğrenen Leyla her şeyi Tarık’a anlatır. Fakat Raşit bunu öğrenir ve Leyla’yı öldüresiye döver. Bunun üzerine Meryem daha fazla dayanamaz ve Raşit’i öldürür. Kaçması için Leyla ve Tarık’a da yardımcı olur ve daha sonra tükendiği hayatından kurtulmak için suçunu itiraf eder. Asılarak idam edilir.

Tarık ile Leyla çocukları da alarak mutlu bir hayata başlarlar fakat Leyla Meryem’i asla unutamaz. Yıllar sonra Afganistan’da savaş bitince Meryem’in yaşadığı yere geri döner ve minnetini sunar.

 

 

Yazar: admin

1 thought on “Bin Muhteşem Güneş Pdf indir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir