Ateşten Gömlek Kitabı İncelemesi

Halide Edib Adıvar’ın Ateşten Gömlek Kitabı İncelemesi

Türk Edebiyayı için yapmış olduğu mücadeleler ile bilinene Adıvar bu eserinde alışa gelmiş savaş romanlarının yanında tamamen Kurtuluş Savaşında kendi tanıdıklarının yaşamları üzerinden bir gerçek hayat romanı olarak kaleme almıştır. Kurtuluş Savaşının nasıl bir mücadele olduğunu tam anlamıyla anlatan bu eser özellikle ilk öğretim dönemlerinde öğrencilere kesinlikle okutulması gereken eserler arasında yer alması gerekmektedir. Kitabın günümüze kadar gelmiş Kurtuluş Savaşı romanlarının arasında ilk sırada olduğunun da altını çizmek isteriz.

Ateşten Gömlek

Kitabı okurken genelde okurların en çok şikayet ettiği konuların başında eski kelimelerin ve günümüzde çok sık kullanılmayan kelimelerin bol olmasından dolayı okuma zorluğu göstermesidir. Fakat o dönemin hayatına tanıklık etmek istiyorsanız kesinlikle kısa bir süre sonunda bu dile alışarak şaşkınlık ve ürperti içinde kitabı elinizden bırakamayacaksınız.

Ateşten Gömlek kitabından vatan sevgisi ve zor şartlar altında dahi bir aşkın yaşanmasına gerçek bir canlılık ile şahitlik edeceksiniz. Kurtuluş Savaşında bir bireyin bile ne kadar önemli olduğunu en iyi bu kitabı okudupunuzda anlıyorsunuz.

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir