Adem’den Önce Kitabı İncelemesi

Jack London’un Adem’den Önce Kitabı İncelemesi

Klasik Jack London kitaplarından çok farklı bir tarzda olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat genel olarak yazarın kaleminin izleri mutlaka okuyan kişi tarafından anlaşılabilmektedir. Kitap genel olarak insanın geçmi dönemlerinden süreçlerinden başlayan bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazar insanlığın gelişimi ve günümüzdeki durumunu tamamen bilimsel çalışmalara kaynak vererek bir roman şeklinde anlatmaktadır.

Bilimsel gelişmelere kaynak verdiği için kitap bir dönem Darwin karşıtları tarafından da eleştiri almıştır. İnsanın insan olması için verdiği amansız savaşı bu kitapta çok güzel bir şekilde görebilirsiniz. İlk insan denildiğinden gerek aktüel medyanın etkisi gerekse okuduklarımızdan dolayı herkesin zihninde aynı insan tipi canlanır aslında (Bir nevi maymundan türüme fikrini savunuyorsanız ilk insanları o tarzda düşünürsünüz)

Yazarın kitabı yazarken kullandığı üslup özellikle sizi okurken o dönemde hissetirecek bir şekilde yazılmıştır. İlk insanların yaşadıkları zorluklar ve verdikleri mücadeleri bir roman şeklinde okurken aslında günümüzde zorluk dediğimiz işlerin sadece bir şımarıklık olduğunu bile çok iyi anlayabiliyoruz.

Not: Kitabı Darwincilik ya da onun karşıtlığı şeklinde okuyarak değerlendirmeminizi tavsiye ederim. Sadece bir roman gibi okuyarak düşünmenizde daha çok fayda vardır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir